Atskats uz Slīteres Ceļotāju dienām – 2012

Paldies visiem, kas centās, darbojās, piedalījās, gaidīja šajās divās traki aukstajās, lietainajās, vējainajās un beigu beigās saulaini vētrainajās Slīteres Ceļotāju dienās (SCD) 2., 3.jūnijā!

Cerams, visi ir attapušies, un nu ir skaidrs, ka īstos ceļotājus nekas nebiedē! Paldies visiem gidiem, īpaši tiem, kam tas nav saistīts ar ikdienas darbu, bet kas labprāt atsaucās: Laurai Beņislavskai, Evai Landmanei, Kristīnei Savickai, Edijam Tropiņam, Baibai Šuvcānei.  Un, protams, šo dienu īpašajiem viesiem – darbnīcu vadītājiem, gidiem, lektoriem: Kristapam Vilkam, Ivaram Zupiņam, Daugavpils universitātes pētniekiem Ulda Valaiņa vadībā, Uģim Piterānam, Inesei Rozei, Ervīnam Kristiņam ar „sakarnieku” komandu, Reinim Pižikam, pirtniekiem Kolkasragā.

Paldies Zojai Sīlei par tulkojumiem līvu valodā, praktikantei Annai Āboliņai par tulkojumu angļu valodā, dažādiem palīgdarbiem sagatavošanās procesā, kā arī spilgtajām fotogrāfijām.

Paldies Artūram Laubergam par gardo, karsto zupu lielajā Rutas Bērziņas katlā, paldies Vilim Priedem par atļauju apskatīt īstu zvejnieka sētu.

Un, protams, visiem, ka sūtīja informāciju saviem draugiem, ieteica, aicināja, un tiem, kas nogādāja drukāto info dažādās Latvijas malās!

SCD laikā un ietvaros pie Šlīteres bākas tika nodibināti arī 1682 radiosakari ar 67 valstīm no visiem kontinentiem, izņemot Austrāliju. Tika rakstītas un izsūtītas īpašas sakaru apstiprinājuma kartiņas (QSL), vienlaicīgi reklamējot arī Slīteres nacionālo parku. Sliktie laika apstākļi netraucēja, jo antenas paspēja uzstādīt jau piektdien. Raidstacijā darbojās bijušais dundadznieks Vilnis no Rūjienas, Jānis no Jēkabpils, Jānis no Siguldas, Imants no Ogres, Raitis no Rīgas, Benito no Talsiem, Andrejs un Ervīns no Dundagas.

Neskatoties uz ārkārtēji nepievilcīgiem laika apstākļiem skaitļi tomēr liecina par šādiem apstākļiem necerēti labu atsaucību. Ja pagājušā gada ideālos laika apstākļos Ceļotāju dienās dažādās aktivitātēs apmeklētības kopsumma bija ap 2100 cilvēku, tad šogad tā ir ap 1300.

Ja pagājušajā gadā dažādus gidu vadītos dabas un kultūrvēstures maršrutus, arī veloapļus un dabas izziņas darbnīcas, t.i. „tīros” ar SCD būtību saistītos 18 dažādos piedāvājumus apmeklēja pavisam ap 540 cilvēku, tad šogad 20 dažādus šāda veida piedāvājumus apmeklējuši ap 330 cilvēku (abos gados šeit nav pieskaitīts Šlīteres bākas apmeklējums).

Visu piedāvājumu konkurencē pagājušā gadā augtākie apmeklētības rādītāji bija Dundagas pilij (249), Zivju degustācijai pie Andra (180), Šlīteres bākai (176), Inese Rozes vadītajam pārgājienam pa lībiešu ciemiem (113), Līvu tautas namam Mazirbē (100), zivju degustācijai pie Alfrēda (ap 100), veselības centram „Tavai sirdij” (86), Ragu kolekcijai (84), Pāces vilnas fabrikai (80).

Šogad apmeklētāko objektu rinda ir šāda: Šlīteres bāka un Meža skolas kukaiņu klase jeb Zaļā laboratorija (abos 144), Dundagas pils (133), Līvu centrs „Kūolka” (82), Vieglu garu un jūrā iekšā jeb mob.pirtis Kolkasragā (80), „Šeit viss ir sens un īsts!” jeb viesošanās „Stūrīšos” (80), zivju degustācija pie Andra (80).

Jāpiebilst arī, ka iepriekš minētajos skaitļos nav ieskaitīts Kolkasraga kā tāda apmeklējums, jo tur visticamāk, ka agri vai vēlu nonāca gandrīz visi SCD dalībnieki, tāpat protams tie, kas piedalījās konkrētajos pasākumos ragā. Tāpat nav ieskaitīts mūsu pavisam 7 novada baznīcu apmeklējums, kas pagājušā gadā kopā sastādīja vairāk kā 500 apmeklētāju, un arī šogad ievērojams cilvēku skaits iegriezās mūsu dievnamos.

Ceļotāju dienu dalībniekiem – viesiem tika lūgts arī aizpildīt anketas.  Ap 50 aptaujāto nav liels skaits, tomēr ļauj nedaudz ielūkoties ceļotāju domās.

Motivācija, kāpēc cilvēki apmeklēja SCD: iespēja baudīt dabu, dabas izziņa, relaksācija, iespēja būt kopā ar ģimeni vai līdzīgi domājošiem, kā arī kultūra un kultūrvēsture.

Lielākā daļa SCD apmeklēja kopā ar draugiem, ģimeni, ar bērniem un darba kolēģiem.

No respondentiem apmēram puse jau bija agrāk viesojusies SNP, otra puse vai nu bijusi iepriekš vienu reizi, vai pirmo reizi. Vairā kā puse anketu aizpildītāju bija no Kurzemes, ceturtā daļa no Rīgas, pa kādam arī no Latgales, Zemgales un pārējās Vidzemes.

Informāciju par SCD lielākoties ieguvuši no draugiem, no reklāmas lapām, internetā vai arī zinājuši no iepriekšējiem gadiem.

Apmēram ceturtā  daļa respondentu atbild, ka piedalīsies SCD abas dienas ar vienu vai pat ilgāku nakšņošanu, bet pārējie piedalījās vienā vai otrā dienā, bez nakšņošanas.

Uz jautājumu, kas īpaši patika SCD, atbildes raibu raibās: Fitoplezīrs, Kolkas pūtēji, pils, Slītere, zupas ēšana, kukaiņu apskate, gidu profesionalitāte, plašais piedāvājums un daudzveidība, objektu vadītāju atvērtība un draudzīgums, „Pītagi”, Vilnas fabrika, Bažu purvs,  pirtis Kolkasragā, neskartā daba un nezināmi dabas objekti, zirgi, „Stūrīši”, koncerts pilī, zivsaimniecības vēsture.

Kas nepatika?: lielākā daļa protams minējuši laika apstākļus

Praktiski visi respondenti atzīmējuši, ka ir vai nu ļoti, vai vienkārši apmierināti ar dalību SCD, viens ir bijis daļēji apmierināts.

Ko vajadzētu uzlabot?: laikapstākļus, vairāk informācijas un reklāmas pirms pasākuma plašsaziņas līdzekļos, vairāk, ko bērniem darīt!

Tad nu centīsimies to visu nākamgad sarūpēt!

Jāatgādina, ka liela daļa no Ceļotāju dienu piedāvājumiem ir spēkā arī pārējā gada laikā. Saulainu un veiksmīgu tūrisma gadu visiem vēlot –

Alanda Pūliņa,

Andra Ratkeviča

Advertisements

Posted on 11/06/2012, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Komentēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: