2014. — Slīteres Ceļotāju dienas izdevušās!

Aivas Jakovelas foto

Aivas Jakovelas foto

Aizvadītās nedēļas nogalē, 31. maijā un 1. jūnijā Dundagas novadā jau piekto reizi notika Slīteres Ceļotāju dienas, kuru devīze bija «Caur Undžavas mežiem pie lībiešiem». Par Undžavas mežiem Dundagas pusē izsenis dēvē grūti caurejamu mežus, kas stiepjas no Šlīteres Zilo kalnu kraujas līdz pat jūrai, kuras krastā virknējas senie lībiešu zvejniekciemi, tostarp Mazirbe — šo svētku centrs. Svētkus, sadarbojoties un apvienojot spēkus un prasmes rīko Dabas aizsardzības pārvalde, Dundagas novada pašvaldība, ar dabu, tūrismu un kultūru saistītās vietējās organizācija, tūrisma uzņēmēji. Liels paldies visiem pārgājienu un maršrutu gidiem, darbnīcu un objektu vadītājiem, organizatoriem un dalībniekiem!

Cilvēki no visas Latvijas šajās dienās bija atbraukuši uz Dundagas novadu. Ar savu klātbūtni svētkus atbalstīja arī Vides un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš. Ministrs atzinīgi novērtēja Slīteres nacionālā parka jaunās dabas takas — dabas infrastruktūru, kas uzbūvēta ar Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansiālu atbalstu. Ministrs izteica gandarījumu, ka līdzekļi ieguldīti lietderīgi. Svētku laikā, tiekoties ar Dabas aizsardzības pārvaldes vadību, ministrs uzsvēra, ka jaunās dabas takas aktīvi jāizmanto dabas izglītībai, aicinot skolēnus tās apmeklēt, lai izzinātu dabu.

Slīteres Ceļotāju dienu pasākumos ar patiesu interesei un aizrautību piedalījās arī 30 vides zinību studenti no koledžas Campus La Salle Saint Christophe no Masēbas (Masseube) pilsētiņas Francijas dienvidos. Dabas aizsardzības pārvaldes sadarbība ar Masēbas koledžu aizsākās pirms diviem gadiem un arī šogad trīs studenti savu praksi izies Latvijas aizsargājamās dabas teritorijās: Ķemeru un Gaujas nacionālajā parkā un Papes dabas parkā.

Slīteres nacionālā parka daba un lībiešu kultūras mantojums ir Dundagas novada unikālas vērtības, unikālas ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas mērogā. Lai šīs vērtības parādītu apmeklētājiem, Slīteres Ceļotāju dienu programmā bija 14 dažādi dabas un kultūras pārgājienu maršruti, 3 velomaršruti, viens laivošanas maršruts, 9 radoši izzinošās darbnīcas, 8 apskates objekti, 6 vietējo gardumu degustācijas punkti. Pārgājieni dabā kopā ar pieredzējušiem dabas pētniekiem Slīteres Ceļotāju dienām piešķir mazliet ekskluzīvu pieskaņu. Liels pieprasījums šoreiz bija pārgājienam pa Zartapu gravu kopā ar ģeologu Daini Ozolu, pārgājienam «Pa vilka pēdām» kopā ar zoologu Vilni Skuju. Tikai paši drosmīgākie devās orientēšanās trasē, ko veidoja entomologs Kristaps Vilks. Arī mazāk grūti, īsāki pārgājieni pa jūras piekrasti un Mazirbes Balto kāpu zinošu gidu pavadībā raisīja interesi. Lībiešu kultūras mantojuma, senu teiku un nostāstu izzināšanā talkā nāca lībieši Edgars un Veronika Milleri, Dženeta Marinska.

Ikviens varēja nogaršot slaveno Dundagas puses sklandrausi (2013. gadā Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi reģistrēšanu shēmā «Garantēta tradicionālā īpatnība», padarot šo latviešu tradicionālo rausi par pirmo lauksaimniecības produktu Latvijā, ko aizsargās Eiropas Savienības līmenī) un našķēties ar kūpinātām butēm.

Sestdienas vakarā Lībiešu tautas namā Mazirbē pēc aktīvi pavadītās dienas ceļotāji baudīja koncertu, vēroja video un foto materiālus par šajā dienā pieredzēto, skatījās izglītojošu īsfilmu par Slīteres nacionālo parku. Pārrunāja pieredzēto, dalījās iespaidos. Lieliski pavadīta diena ceļotājiem un gandarījums par padarīto organizatoriem!

Andra Ratkeviča
Dabas aizsardzības pārvalde

Advertisements

Posted on 04/06/2014, in Uncategorized. Bookmark the permalink. Komentēt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: