Lībieši

Lībieši ir viena no Baltijas jūras somugru tautām, kas agrāk apdzīvoja plašu Latvijas teritoriju. Tagad tie ir 12 ciemi (Ovīši, Lūžņa, Miķeļtornis, Lielirbe, Sīkrags, Mazirbe, Košrags, Pitrags, Saunags, Vaide, Kolka un Melnsils) Dižjūras un Mazjūras krastos – lībiešu sakņu un atspēriena vieta.

Sena Lībiešu Karte

Dzīve padomju varas apstākļos piekrastes ciemos Baltijas jūras krastā risinājās ar īpašu iezīmi, jo te atradās Padomju Savienības robeža un koncentrējās lielvaras militārās intereses. Padomju režīms Baltijas jūras piekrasti no Ventspils līdz Kolkai noteica par «slēgto zonu», kur civilo iedzīvotāju pārvietošanās bija ierobežota. Tas vēl vairāk veicināja iedzīvotāju aizplūšanu no lībiešu ciemiem, tie palika praktiski tukši.

Šodien tā ir materiālā un garīgā kultūra, lībiskais dialekts, personības literatūrā un mākslā. Tās ir zaļibaltizilās lībiešu karoga krāsas. Tā ir jūras vēju rūdīta spīts un izturība. Lībiskais ir mūsu vidū. Katru gadu (ar atsevišķiem izņēmumumiem) lībieši kopā ar tautiešiem un radu tautu pārstāvjiem no visas pasaules Mazirbē svin lībiešu svētkus.

Lībiešu identitātes akcentēšanai Lauku ceļotājs izstrādājis uz ilglaicīga tūrisma attīstību orientēto Latviešu – lībiešu valodas skaidrojošo vārdnīcu, kurā sniegts tulkojumu šodienas sadzīvē lietotajiem latviešu vārdiem  – mājvārdiem un vietu nosaukumiem, ēdieniem, svētkiem u.c. Vārdnīcu var aplūkot šeit.

Advertisements
  1. Man tur patika – biju pagājušo rudeni ekskursijā 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: